XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

На 15 август 2026 г. село Асеново, община Никопол, отново ще се превърне в столица на банатската кухня. Очакват ви автентични рецепти, майсторски демонстрации, фолклор, усмивки и срещи с хора, които пазят живи традициите на своите предци.

Ако обичате вкусните регионални кулинарни традиции на българската кухня, домашните баници, старите рецепти и празничната атмосфера – това е събитие, което не бива да пропускате.

Очакват ви незабравими кулинарни изненади, Детска кулинарна работилница от Кулинарните фестивали на България, чудесни автентични майстори на гозби от цяла България и един ден, изпълнен с вкус, традиции и гостоприемство.

XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

 15 август 2026 г. (събота)
 Начало: 9:00 ч.
Площадът пред Народно читалище „Петър Парчевич – 1927“, с. Асеново, община Никопол

15-то издание

Един от най-обичаните кулинарни фестивали в Северна България отново ще събере майстори на традиционната кухня, фолклорни състави и почитатели на автентичния български вкус.

Фестивалът се организира от Народно читалище „Петър Парчевич – 1927“ и Община Никопол и има за цел да съхранява и популяризира традиционните кулинарни рецепти и фолклорното наследство на различните населени места и етнически общности.

XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

В програмата

  • демонстрации на банатски и традиционни ястия;
  • кулинарни надпревари с шеф-готвачи;
  • състезания за „Най-автентично“ и „Най-вкусно“ традиционно ястие;
  • дегустации на вкусове от България и чужбина;
  • богата фолклорна програма;
  • изложби и кулинарни базари.

Традиционно по време на фестивала се организират изложбите „Банатски вкусотии“„Традиционните храни на моето село“ и „Кулинарно вдъхновение“, а посетителите могат да наблюдават на живо приготвянето на автентични банатски специалитети и да ги дегустират.

XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

Специален гост

 Иван Звездев – председател на конкурсното жури.

С популярния български кулинар започва историята на фестивала още през 2011 година, когато е поставено началото на това вкусно празнично събитие.

Миналогодишното издание

През 2025 г. четиринадесетото издание на фестивала събра над 200 кулинарни изложители, фолклорни изпълнители и майстори на българската кухня, които представиха десетки автентични банатски, дунавски и регионални ястия. На площада в Асеново посетителите имаха възможност да наблюдават демонстрации на живо, да дегустират традиционни специалитети и да се насладят на богата фолклорна програма.

XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

Напомняне

Срокът за подаване на заявления за участие е до 31 юли 2026 г.

Мотото на фестивала

„Запазете традицията!
Споделете вкуса!
Бъдете част от 15-ото издание!“

Повече информация:

https://festivali.eu/events/xv-%d0%bc%d0%b5%d0%b6%d0%b4%d1%83%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%be-%d1%84%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%bb%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%bd-%d1%84%d0%b5

XV Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *