Дванадесетият фестивал „Мамалига 2024“ ще се проведе на 5 октомври 2024 г. в тутраканското село Нова Черна – очакват ви Симона и Димитър от Hell’s Kitchen, вкусни традиционни гозби и детска работилница

Фестивалът ”Мамалига” в с. Нова Черна, община Тутракан, се провежда за дванадесети пореден път на 5 октомври 2024 г. и е част от културния календар на община Тутракан.

По време на Фестивала ще може да се запознаете и да вкусите над 50 вида мамалига от различни майстори от региона, България и Румъния. Акцент на Кулинарното шоу ще бъдат майстор готвачите Симона и Димитър от телевизионното предаване Hell’s Kitchen, Сезон 6, които ще ви приготвят Родопски качамак.

Дванадесети фестивал „Мамалига 2024“ в с. Нова Черна

Целта  на фестивала е да съхранява и популяризира народния фолклор чрез песен, танц, свирни, слово и храна, да осъществи приемственост между поколенията, да стимулира издирването, съхраняването и разпространението на автентични обичаи, песни, свирни, игри, рецепти и други характерни за населените места от различните фолклорни области.

За децата ще има за втора година детска работилница за приготвяне на вкусни традиционни гозби. Под ръководството на Калина Михайлова от тутраканското село Шуменци – те ще се учат как се приготвя Мамалига.

Pronewsdobrich.bg обобщава възможностите за участие:

В конкурсната част е предвидено приготвяне на мамалига. Право на участие имат както майстор-готвачи, така и любители.

Ястието трябва да се приготви на място, в автентичен съд, на огнище с триножник. Бърка се с дървена лъжица и се поднася, както са го консумирали нашите деди. Критерии за оценка са техниката на приготвяне на мамалигата, вкусовите качества и етно-визията на целия процес от приготвянето до поднасянето.

Във фестивала е включен и конкурс за надиграване, като право на участие имат детски школи и клубове, изучаващи български фолклорни танци и хора.

Извън конкурсната част на проявата могат да вземат участие фолклорни колективи, представящи народни традиции и обичаи, певчески и инструментални групи, танцови школи и клубове за народни хора, фолклорни ансамбли, индивидуални изпълнители и формации от страната и чужбина.

Заявки за участие се приемат до 22 септември включително.

Първото издание на Фестивала на мамалигата в с. Нова Черна се провежда през 2013 г.

Ето как БНТ отразява неговото провеждане:

Първият фестивал на мамалигата събра в силистренското село Нова Черна майстори от Румъния и от добруджанския край. Традиционното за северната ни съседка ястие от царевично брашно е запазено в бита на новочерненци, тъй като техните родове преди години са живели в Румъния.

Мамалигата или качамакът, както го наричат по-на юг у нас, се вареше на мегдана в специално котле. Този майстор от румънското село Кирнодж знае рецептата от баба си:

„Това е една специфична рецепта, която е още от 1750 г. Вари се с прясно мляко, след това се правят топки, слага се сирене и след това се пекат на скара.“

Жените от Нова Черна пък приготвят мамалигата на фурна.

Гергина Парпалова: „Мамалига, която се прави гъста и се реже с конец и се яде с кисело мляко, със сирене, с маджун, с пръжки от месо“.

Преплитането на традициите на българи и румънци се крие в историята. По силата на Крайовската спогодба от 1940 г., която налага Румъния да върне на България Южна Добруджа, е станал обмен на населението. Така хората от румънското село Черна се преселват в българското Турксмил, което преименуват в Нова Черна.

Домитра Петрика – библиотекар в с. Черна, Румъния: „Някои са се чувствали българи, други румънци, но са си обичали селото, имало е много драми от това, че трябва да го напуснат.“

Калинка Михайлова: „Когато родителите ми се преселват в България, са дошли с традициите и съм горда с това, че съм откърмена с тях и се старая да ги предавам и на децата си.“

Радка Стефанова – библиотек в читалището в с. Нова Черна: „На този фестивал, виждате, представяме песни, хора, стих, слово, храна – така, както е било във времето, когато са живели нашите родители в Румъния.“

Организатор на Фестивалът на мамалигата в с. Нова Черна е е НЧ „Васил Йорданов-1942 г.” с. Нова Черна, с подкрепата на община Тутракан и кметство Нова Черна.

Място на провеждане : Площада пред читалището.

Официално откриване 10.00 ч.

Контакти:

с. Нова Черна, ул.”Черно море” 26, община Тутракан, област Силистра
НЧ „Васил Йорданов -1942 г.”

Телефон за връзка:
0895020195 – Валентина Георгиева – секретар НЧ „Васил Йорданов-1942г”
0885204571 – Тодорка Владимирова – председател ЧН
e-mail :chitalishte_nova_cherna@abv.bg

Повече информация:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *