Фестивалът ”Мамалига” в с. Нова Черна, община Тутракан, се провежда за единадесети пореден път на 7 октомври и е част от културния календар на община Тутракан.
Целта на фестивала е да съхранява и популяризира народния фолклор чрез песен, танц, свирни, слово и храна, да осъществи приемственост между поколенията, да стимулира издирването, съхраняването и разпространението на автентични обичаи, песни, свирни, игри, рецепти и други характерни за населените места от различните фолклорни области.
Arenamedia.net обобщава възможностите за участие:
Във фестивала могат да вземат участие фолклорни колективи, представящи народни традиции и обичаи, певчески и инструментални групи, танцови школи и клубове за народни хора, фолклорни ансамбли, индивидуални изпълнители и др. формации от страната и чужбина.
В конкурсната част е предвидено приготвяне на мамалига. Право на участие имат както майстори-готвачи, така и любители.
Ястието трябва да се приготви на място, в автентичен съд, на огнище с триножник. Бърка се с дървена лъжица и се поднася, както са го консумирали нашите деди. Критерии за оценка са техниката на приготвяне на мамалигата, вкусовите качества и етно-визията на целия процес от приготвянето до поднасянето.
Във фестивала е включен и конкурс за надиграване, като право на участие имат детски школи и клубове, изучаващи български фолклорни танци и хора.
Извън конкурсната част на проявата могат да вземат участие фолклорни колективи, представящи народни традиции и обичаи, певчески и инструментални групи, танцови школи и клубове за народни хора, фолклорни ансамбли, индивидуални изпълнители и формации от страната и чужбина.
Заявки за участие се приемат до 21 септември включително.
Първото издание на Фестивала на мамалигата в с. Нова Черна се провежда през 2013 г.
Ето как БНТ отразява неговото провеждане:
Първият фестивал на мамалигата събра в силистренското село Нова Черна майстори от Румъния и от добруджанския край. Традиционното за северната ни съседка ястие от царевично брашно е запазено в бита на новочерненци, тъй като техните родове преди години са живели в Румъния.
Мамалигата или качамакът, както го наричат по-на юг у нас, се вареше на мегдана в специално котле. Този майстор от румънското село Кирнодж
знае рецептата от баба си:„Това е една специфична рецепта, която е още от 1750 г. Вари се с прясно мляко, след това се правят топки, слага се сирене и след това се пекат на скара.“
Жените от Нова Черна пък приготвят мамалигата на фурна.
Гергина Парпалова: „Мамалига, която се прави гъста и се реже с конец и се яде с кисело мляко, със сирене, с маджун, с пръжки от месо“.
Преплитането на традициите на българи и румънци се крие в историята. По силата на Крайовската спогодба от 1940 г., която налага Румъния да
върне на България Южна Добруджа, е станал обмен на населението. Така хората от румънското село Черна се преселват в българското Турксмил,
което преименуват в Нова Черна.Домитра Петрика – библиотекар в с. Черна, Румъния: „Някои са се чувствали българи, други румънци, но са си обичали селото, имало е много драми от това, че трябва да го напуснат.“
Калинка Михайлова: „Когато родителите ми се преселват в България, са дошли с традициите и съм горда с това, че съм откърмена с тях и се старая да ги предавам и на децата си.“
Радка Стефанова – библиотек в читалището в с. Нова Черна: „На този фестивал, виждате, представяме песни, хора, стих, слово, храна –
така, както е било във времето, когато са живели нашите родители в Румъния.“
Организатор на Фестивалът на мамалигата в с. Нова Черна е е НЧ „Васил Йорданов-1942 г.” с. Нова Черна, с подкрепата на община Тутракан и кметство Нова Черна.
Място на провеждане : Площада пред читалището.
Официално откриване 10.00 ч.
Контакти:
с. Нова Черна, ул.”Черно море” 26, община Тутракан, област Силистра
НЧ „Васил Йорданов -1942 г.”
Телефон за връзка:
0895020195 – Валентина Георгиева – секретар НЧ „Васил Йорданов-1942г”
0885204571 – Тодорка Владимирова – председател ЧН
e-mail :chitalishte_nova_cherna@abv.bg